کد خبر : 3886
تاریخ انتشار : جمعه 28 می 2021 - 15:04

پهپادهای پستی کیش رونمایی شدند

سبحانی فر:توسعه ۳۰ درصدی ناوگان حمل و نقل بین شهری پست

سبحانی فر:توسعه ۳۰ درصدی ناوگان حمل و نقل بین شهری پست
سبحانی فر:توسعه ۳۰ درصدی ناوگان حمل و نقل بین شهری پست

مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: امروز ۳۰ درصد به ناوگان حمل و نقل پست اضافه می‌شود که با افزایش ۴۰۰ وانت ۱۰۰ درصد شبکه ناوگان شهری پست افزایش یافته است.

روز پنج شنبه از سه پروژه «توزیع و جمع‌آوری هوایی مرسولات کشور»، «راه‌اندازی سیستم سورتینگ مکانیزه هاب منطقه‌ای مرکزی کشور» و «بهره‌برداری از فاز جدید توسعه ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری شرکت ملی پست» با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رمضانعلی سبحانی‌فر -مدیرعامل شرکت ملی پست- رونمایی شد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با بیان اینکه اتفاق مهم دیگر هوشمندسازی در شبکه پستی ورود دو پستچی با نام هادی و هدی از جنس آینده و ساخت شرکت‌های داخلی در شبکه پستی است که در جزیره کیش از آنها استفاده خواهیم کرد، گفت: این دو پهباد توسط سازمان هواپیمایی کشور مجوز پرواز دریافت کرده و زیرساخت‌های حقوقی آن نیز فراهم شده و ۳۰۰ پهباد دیگر در انتظار مجوز هستند.آذری جهرمی ضمن قدردانی از کارکنان شبکه پستی کشور به دلیل تلاش‌های مضاعف در ایام شیوع کرونا، عنوان کرد: خدمات‌رسانی به کسب‌وکارهای آنلاین در مدت شیوع کرونا چند برابر شد. متاسفانه در نتیجه این بیماری ۱۲ نفر را از همکارانمان را در شرکت ملی پست از دست دادیم و ۲۰ درصد از کارکنان نیز به این بیماری مبتلا شدند. برای جبران تلاش های کارکنان پست در ایام شیوع ویروس کرونا با وزیر بهداشت جلساتی مبنی بر واکسیناسیون کارکنان پست داشته‌ام و مقرر شد طی ماه آینده روال واکسیناسیون این قشر از کارکنان آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش حجم مرسولات نشان داد زیرساخت‌های پستی نیاز به ارتقا دارند، تصریح کرد: افزایش نیروی انسانی با بالا رفتن حجم مرسولات افزایش تعرفه‌های پستی را به همراه داشت که در شرایط کنونی کشور صرفه اقتصادی نداشت، از این رو مدیریت هزینه‌ها در دستور کار قرار گرفت و بازنگری در زیرساخت‌های پستی اجرایی شد.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با اجرای طرح هوشمندسازی مراکز تجزیه ومبادلات، بدون اینکه نیروی انسانی افزایش پیدا کند، ظرفیت جابه‌جایی بسته‌ها دو برابر شده است، گفت: “در حال حاضر ۴۰ کامیون به شبکه حمل و نقلی اضافه شده و ۳۰ درصد ظرفیت رهسپاری بین استانی افزایش یافته و همچنین شبکه توزیع با افزایش ۴۰۰ وانت رشد ۱۰۰ درصدی در شبکه توزیع ایجاد کرده است که زمان ارسال بسته‌های مردم کاهش و خدمات دیجیتال به مقدار قابل توجهی ارتقا می‌یابد.

آذری جهرمی همچنین اظهار کرد: امیدوارم فرایند هوشمندسازی پست متوقف نشود و مراکز تجزیه و مبادلات هوشمند در سایر استان‌ها هم وارد این مدار شوند تا خدمات پستی در کوتاه ترین زمان و کیفیت به مردم ارائه شود.آذری جهرمی نیز در جلسه شورای ارتباطات و فناوری اطلاعات کیش با بیان اینکه گزارش مدیران منطقه آزاد حاکی از توسعه قابل توجه در حوزه‌های مختلف است، گفت: حدود یک سال پیش که به کیش سفر کرده بودم این جزیره دو مشکل عمده داشت، قطعی فیبرنوری و نویز شبکه ارتباطی کشورهای منطقه بر شبکه موبایل کشور بود.وی افزود: مشکل نخست با سرمایه‌گذاری شرکت ارتباطات زیرساخت و احداث شبکه فیبر نوری تازه و برقراری ارتباطات پایدار بر طرف شد. اما مشکل دوم که وجود نویز بر شبکه موبایل کیش است با توجه به توسعه شبکه ارتباطی در کشورهای منطقه همچنان پابرجاست. این مشکل را به طور جدی پیگیری خواهیم کرد و آنهم از طریق مکاتبات تازه با اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) قابل حل است.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ضرورت هوشمندسازی کیش با توجه به ظرفیت‌های موجود در این جزیره گفت: شهر هوشمند، شهری است که مدیریت آن هوشمند باشد و ا ز این رو از سه سامانه‌ جدید کیش هوشمند، جامع امور حقوقی و اطلاعات جغرافیایی رونمایی شد که می‌تواند مدیریت شهرتان را هوشمند کند.

آذری جهرمی افزود: دادهایی که از طریق این سامانه‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرد امکان مدیریت بهتر را در جزیره کیش فراهم‌ می‌کند که این خود گام بزرگی است به سمت هوشمند سازی جزیره کیش. از مصادیق هوشمند سازی، خدمات رسانی هوشمند است که جزیره کیش در همین راستا از ظرفیت ارایه خدمات از جمله خودروهای خودران و بدون سرنشین را دارد.وی به مدیران منطقه آزاد توصیه کرد تا برای تبدیل کیش به مرکزی برای فعالیت ارزهای دیجیتال در سطح کشور و منطقه تلاش کنند و تاکید کرد: کیش می‌تواند محوری برای فعالیت‌های حوزه ارزهای دیجیتال باشد که این مهم با اعمال یک سری ضوابط و از طریق مذاکره با وزارت اقتصاد،  بانک مرکزی و نهادهای مرتبط با این حوزه امکان‌پذیر است.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این ظرفیت در کیش وجود دارد و می‌تواند به یکی از محورهای رشد اقتصاد جزیره تبدیل شود آن هم در شرایطی که با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا اقتصاد آن دچار مشکل شده است.

 

توسعه ۳۰ درصدی ناوگان حمل و نقل بین شهری پست

رمضانعلی سبحانی‌فر – مدیرعامل شرکت ملی پست – در این مراسم با بیان اینکه امروز پست بستر امن تجارت الکترونیک در کشور است، گفت: در راستای استمرار طرح تحول در شبکه پستی و با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا تحقق‌بخشی به این امر سرعت بیشتری گرفته است.وی با اشاره به راه‌اندازی هاب‌های پستی منطقه در کشور و کاهش مدت سیر مرسولات پستی عنوان کرد: امروز هاب مرکزی منطقه‌ای کشور واقع در پست اصفهان مجهز به سورتینگ مکانیزه شده و عملیات پستی در این هاب سرعت بیشتری گرفته است.معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارتقای ناوگان حمل و نقل پستی به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های زیرساختی شرکت ملی پست نام برد و گفت: در روزهای آخر سال گذشته به سختی می‌توانستیم بسته‌ها را به استان‌ها رهسپاری کنیم و امروز ۳۰ درصد به ناوگان حمل و نقل پست اضافه می‌شود که با افزایش ۴۰۰ وانت ۱۰۰ درصد شبکه ناوگان شهری پست افزایش یافته است.

 

افزایش حجم مرسولات پستی به دلیل کرونا

علیرضا زرگوش – عضو هیئت‌مدیره شرکت ملی پست – نیز با اشاره به توسعه ۳۰ درصدی ناوگان حمل و نقل بین شهری پست و توسعه ۱۰۰ درصدی ناوگان شهری، گفت: در سراسر جهان رویکرد پست از ارسال نامه به سمت ارسال بسته و امانات تغییر پیدا کرده است و کرونا شرایط را تغییر داد به نحوی که حجم مرسولات پستی به شدت افزایش پیدا کرد.وی افزود: به جهت افزایش حجم مرسولات پستی با کمبود فضای مراکز تجزیه و مبادلات در سراسر کشور مواجه شدیم که با اضافه شدن مرکز مکانیزه خلیج فارس در تهران و تعدادی از شهرها بخشی از مشکل برطرف شد.  چالش دیگری در خصوص کمبود وسیله شهری و همچنین کامیون داشتیم که امروز ۳۰ درصد به ظرفیت حمل و نقل برون شهری اضافه و شرایط برای ارسال ۲۰۰ هزار تن مرسولات پستی در سال ۱۴۰۰ مهیا شد.عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست گفت: از آن جا که کار توزیع مرسولات پستی با موتور سیکلت به سختی انجام می‌شد، تصمیم گرفتیم سیستم حمل و نقل درون شهری پست را توسعه دهیم که به همین منظور ۴۰۰ دستگاه وانت امروز وارد شبکه پست شد.زرگوش اظهار کرد: برای افزایش سرعت ارسال مرسولات هم تلاش شد مرکز تجزیه و مبادلات مکانیزه دیگری در تهران راه‌اندازی شود که به همین منظور قراردادی با یکی از شرکت‌های دانش بنیان برای نصب و راه اندازی سیستم دسته بندی یا سورتینگ با اعتباری معادل ۵۰ میلیارد تومان منعقد شد که تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. برای حفظ هرچه بیشتر مرسولات پستی و جلوگیری از آسیب به آن‌ها ۴۰۰۰ ترولی خریداری شده است.

 

افزایش ظرفیت پردازش هاب منطقه‌ای مرکزی به ۲۲ میلیون مرسوله در سال

همچنین حسین غضنفری – معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست – که برای افتتاح سورتینگ مکانیزه هاب مرکزی کشور در اصفهان حضور داشت، گفت: ظرفیت فعلی هاب اصفهان پردازش پنج میلیون بسته در سال به ۱۴ مقصد است. با هوشمندسازی این مرکز و استفاده از سورتینگ تولید شرکت دانش‌بنیان داخلی، بدون افزایش نیروی انسانی، ظرفیت پردازش هاب منطقه‌ای مرکزی کشور به ۲۲ میلیون مرسوله در سال و به ۳۱ مقصد افزایش یافته است.وی افزود: این هاب، مستقیما به ۱۴ استان کشور متصل است و از آن فقط به مقصد شش استان به تهران بسته ارسال می‌شود. بر این اساس میزان پردازش این هاب در نیمه دوم سال گذشته، ۶۰ درصد رشد کرده است. امیدواریم در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، پست بتواند به عنوان سکوی تجارت الکترونیک کشور، توانمندساز کسب‌وکارها باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.