کد خبر : 2990
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 20 آگوست 2020 - 12:49

زندگی وسط کمربندی/پاسخ بهزیستی سبزوار

زندگی وسط کمربندی/پاسخ بهزیستی سبزوار

 ویدئویی جنجالی که زندگی خانواده بی‌سرپناه سبزواری در محل کمربندی را نشان می‌داد. اینجا حاشیه کمربندی سبزوار است، جایی که اگر چشم هایتان را ببندید و فقط به صدا‌ها گوش کنید، این صدا‌ها خلاصه می‌شود در ویراژ موتورها، گذر پرسرعت خودروها، هن وهن خودرو‌های سنگین و کمی هم هوهوی خفیف باد تابستانی این‌روزها. مختصاتی که زمین خاکی آن

 ویدئویی جنجالی که زندگی خانواده بی‌سرپناه سبزواری در محل کمربندی را نشان می‌داد.
اینجا حاشیه کمربندی سبزوار است، جایی که اگر چشم هایتان را ببندید و فقط به صدا‌ها گوش کنید، این صدا‌ها خلاصه می‌شود در ویراژ موتورها، گذر پرسرعت خودروها، هن وهن خودرو‌های سنگین و کمی هم هوهوی خفیف باد تابستانی این‌روزها. مختصاتی که زمین خاکی آن برای یک ماه شده است محل زندگی یک خانواده سه نفره، خانواده‌ای که پدر آن معلول است و مدتی پیش به دلیل بیماری هر ۲ پایش را قطع کرده اند و مادری که از این طرف و آن طرف ضایعات و زباله جمع می‌کند، به امید اینکه گشایشی شود و گره کوچکی از کار خود و خانواده اش باز کند و دختر خانواده که به سندرم داون مبتلاست و همین جا زیر سقف آسمان، در جوار پدر و مادرش روز‌ها را به شب می‌رساند و شب‌ها را به صبح، ولی شاید نتواند در دنیای لطیف دخترانه خودش ستاره‌های سوسوزن آسمانش را بشمارد و اصلا شاید یک ستاره هم در آسمان نداشته باشد.

تقاضات چیه؟ رسیدگی کنن

مادر نیست. پدر و دختر سکوت کرده نشسته اند روی پتویی که روی زمین پهن است. پدر که صحبت می‌کند، صدایش چندان نوایی ندارد، ولی می‌توان از لابه لای صحبت‌های دست وپا شکسته و هیاهوی خودرو‌هایی که دارند با سرعت از بغل گوششان رد می‌شود، چیز‌هایی شنید. در مقابل پرسشی که از او شده، از مستمری‌ای می‌گوید که تا مدتی پیش از بهزیستی دریافت می‌کرده است، اما الان خبری از آن نیست: «دیدیم قطع کردن. پیگیر شدیم گفتن برای اینکه درصد معلولیت متوسطه.» حالا با دستش به آن طرف خیابان اشاره می‌کند و از یک پرس غذایی می‌گوید که گاهی به دستشان می‌دهند. وقتی هم از او می‌پرسند خواسته ات چیست، می‌گوید: «رسیدگی کنن.» تقاضایی که البته گفتن ندارد و مثل سیاهی شب و روشنایی روز عیان است.
این روایت کوتاهی است از زندگی این خانواده سه نفره در حاشیه کمربندی سبزوار که ابوالفضل لعل بهادر، از فعالان رسانه‌ای سبزوار، آن را در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامش منتشر کرده و نوشته است: «رفیقی تماس گرفت، گفت در وسط کمربندی سبزوار خانواده‌ای زندگی می‌کنند.» او هم فوری شال و کلاه می‌کند و می‌رود تا بیشتر از اوضاع و احوال آن‌ها مطلع شود. مجید اسلامی، مدیر روابط عمومی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، اما درباره خدماتی که باید به آن‌ها ارائه شود، به شهرآرا می‌گوید: «این فرد از سال‌های قبل در بهزیستی پرونده مددجویی داشته و حدود ۱۰ سال قبل با درجه معلولیت متوسط مستمری بگیر بوده است. اما برای اینکه وی در سال‌های بعد و پس از اعلام لزوم حضور معلولان در کمیسیون مجدد (ICF) هیچ گونه پیگیری‌ای انجام نداده و با وجود تماس مکرر مددکارش نه در بهزیستی حضور یافته و نه حاضر به همکاری شده، از برخی خدمات دولت محروم شده است.»

شرایط مناسبی را برای این خانواده ایجاد می‌کنیم

«فرد بحث شده اعتیاد به مواد مخدر دارد و بر اساس اطلاعات موجود، اکنون هروئین مصرف می‌کند و به همین علت به کمپ اعتیاد معرفی شده است تا پس از سم زدایی و درمان، وضعیتش بررسی شود. متأسفانه اعتیاد سنگین و معلولیت، وضعیت وی و خانواده اش را دچار گسیختی کرده است و، چون خود وی و خانواده اش پیگیر نبوده اند، خدمت‌های مستمر به آن‌ها ارائه نشده است.» این‌ها بخشی دیگر از صحبت‌های اسلامی، مدیر روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان، است. او همچنین می‌گوید که «پیش از این یکی دو بار تلاش شده است که برای این خانواده خانه‌ای با ودیعه بهزیستی یا سایر نهاد‌های حمایتی در نظر گرفته شود، ولی گویا خانه اجاره شده، به پاتوق معتادان تبدیل شده و پس از مدتی صاحب خانه عذرشان را خواسته است». به گفته اسلامی: «از صبح ۲۹ مردادماه، با هماهنگی دادستانی، اقدامات مددکاری، هماهنگی با اورژانس اجتماعی و هماهنگی با سایر نهادها، مقرر شده است که یکی دو شب در اورژانس اجتماعی میهمان باشد تا به مشهد و احتمالا بیمارستان اعزام شود تا اعتیاد احتمالی فرزندش بررسی شود».
او البته اضافه می‌کند: «متأسفانه این زن و فرزندش از اورژانس اجتماعی سبزوار گریخته اند و تاکنون مراجعه نکرده اند.» مدیر روابط عمومی بهزیستی می‌گوید: «وضعیت این خانواده پیچیدگی‌هایی دارد که متولی‌گری مشکلات آنان را از دوش یک نهاد خاص برمی دارد و برای اینکه شوهر، معلول و معتاد است، فرزند معلولیت ذهنی دارد، مادر بدسرپرست محسوب می‌شود و شاید معتاد هم باشد، هنوز صحت وسقم اظهاراتشان درباره بی پناه بودن قطعی نشده است و نیز وضعیت اقتصادی آنان به درستی معلوم نیست. بهزیستی اکنون درحال انجام هماهنگی‌هایی با سایر نهاد‌های شهرستان است تا بتواند شرایط مناسبی را برای سامان دهی این خانواده ایجاد کند».شهرآرانیوز

روایت کوتاهی از زندگی این خانواده سه نفره در حاشیه کمربندی سبزوار

 

پاسخ بهزیستی در مورد فیلم منتشر شده خانواده بی سرپناه سبزواری در محل کمربندی

روابط عمومی اداره بهزیستی سبزوار درپی انتشار فیلمی از وجود یک خانواده بی سرپناه در بلوار کمربندی شهرسبزوار توضیحاتی در این خصوص به رسانه های محلی ارسال کرد.

خبرنگار محترم یکی از جراید سبزوار، گویا از طریق گزارش‌های منابع خبری خود از وجود یک خانواده بی‌سرپناه در بلوار کمربندی سبزوار مطلع شده و به سراغ آنها رفته است.

🔸این خبرنگار، به سبک گزارش ۵ سیمای استان، یک دوربین را مقابل این خانواده گرفته و آمیخته‌ای از اظهارات آنها را با نظرات و دیدگاه‌های خود، در کلیپی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

🔸در خصوص این گزارش که نگاهی به بهزیستی هم دارد توضیح برخی نکات ضروری است:

🔸۱- اگر قرار باشد خبرنگاران، گزارش‌های خود را از منابع غیر مسؤول بگیرند و بر اساس گفته‌های افراد عادی، مقاله و مطلب و فیلم منتشر کنند، نتیجه‌ی کار به نفع هیچ‌کس نیست، نه آن افراد، نه مسؤولین، نه کشور و نه خود خبرنگاران. این را از آن جهت می‌گوییم که صرف گفته‌های افراد، نمی‌تواند ملاک صحت و سقم آن باشد، بلکه باید از کارشناسان، منابع قانونی و مسؤولین اجرایی مرتبط، اطلاعات کافی و مکفی در مورد اظهارات و گفته‌های افراد عادی دریافت و در گزارش منعکس شود. در غیر این‌صورت، هم خبرنگار به درد سر می‌افتد، هم افراد مدعی، ممکن است به هدف و منظور خود دست نیابند و هم اینکه مشکلاتی برای نهادها و شهرستان درست بشود.

🔸۲- در گزارش فوق، خبرنگار محترم به سراغ فردی رفته که بر اساس اطلاعات موجود، از سال‌ها قبل در بهزیستی پرونده‌ی مددجویی دارد و حدود ۱۰ سال قبل با درجه‌ی معلولیت متوسط، مستمری بگیر بوده است. لکن به جهت اینکه وی در سال‌های بعد و پس از اعلام لزوم حضور معلولین در کمیسیون مجدد (ICF) هیچ‌گونه پیگیری انجام نداده و علی‌رغم تماس مکرر مددکارش، نه در بهزیستی حضور یافته و نه حاضر به همکاری شده است، از برخی خدمات دولت، محروم شده است.

🔸۳- فرد مورد بحث، اعتیاد به مواد مخدر دارد و بر اساس اطلاعات موجود، در حال حاضر هروئین مصرف می‌کند و به همین جهت، به کمپ ترک اعتیاد معرفی شده تا پس از سم‌زدایی و درمان، وضعیتش مورد بررسی قرار گیرد. متأسفانه، اعتیاد سنگین و معلولیت، وضعیت وی و خانواده‌اش را دچار گسیختگی کرده و چون خود وی و خانواده‌اش پیگیر نبوده‌اند خدمت‌های مستمر به آنان ارائه نشده است.

🔸۴- فرد مورد بحث، با وضعیت معلولیت، کم‌توانی و اعتیاد، دو بار ازدواج کرده و اکنون دختری که همراه او دیده می‌شود و دچار سندرم داون می‌باشد از همسر دوم وی است که گویا با کار یدی مقداری درآمد دارد و روزگار می‌گذراند اما از نظر سلامت جسمی و روحی باید تحت نظارت و آزمایش قرار گیرد. که در این راستا، از صبح امروز ۲۹ مرداد، با هماهنگی دادستانی، اقدامات مددکاری، هماهنگی با اورژانس اجتماعی و هماهنگی با سایر نهادها، مقرر شده که یکی دو شب در اورژانس اجتماعی، مهمان باشد تا به مشهد و احتمالا بیمارستان اعزام گردد تا اعتیاد احتمالی فرزندش مورد بررسی قرار گیرد. اما متأسفانه، این زن و فرزندش از اورژانس اجتماعی سبزوار گریخته‌اند و تا کنون مراجعه ننموده‌اند.

🔸۵- وضعیت این خانواده پیچیدگی‌هایی دارد که تولی‌گری مشکلات آنان را از دوش یک نهاد خاص برمی‌دارد و به جهت اینکه شوهر، معلول و معتاد است، فرزند معلولیت ذهنی دارد، مادر بدسرپرست محسوب می‌شود و شاید معتاد هم باشد، هنوز صحت و سقم اظهارات‌شان در مورد بی‌پناه بودن قطعی نشده و نیز وضعیت اقتصادی آنان به درستی معلوم نیست، در حال انجام هماهنگی‌هایی با سایر نهادهای شهرستان هستیم تا بتوانیم شرایط مناسبی برای ساماندهی این خانواده ایجاد کنیم.

🔸۶- حسب اطلاع، پیش از این یکی دو بار تلاش شده که برای این خانواده، خانه‌ای با ودیعه‌ی بهزیستی یا سایر نهادهای حمایتی، در نظر گرفته شود ولی گویا خانه‌ی اجاره شده، تبدیل به پاتوق معتادان شده و پس از مدتی، صاحب‌خانه، عذرشان را خواسته است.

🔸۷- روی اصلی این توضیحات، با خبرنگار محترم نشریه‌ی هزاردستان سبزوار است. ایشان لابد بخوبی می‌دانند که رویکرد حرفه‌ای در کار خبر و رسانه، این است که وقتی یک فرد ادعایی علیه یک یا چند سازمان مطرح می‌کند، خبرنگار صحت و سقم اظهارات فرد را مورد بررسی قرار داده و در صورت قوی بودن احتمال صحت، در تماس با مدیران و کارشناسان این سازمان، نظرات و دیدگاه‌های آنها را در مورد اظهارات فرد یا افراد می‌گیرد و مجموعه‌ی آنها را منتشر می‌سازد.

🔸۸- ایشان بخوبی آگاهی دارند که افراد معتاد، بخصوص در اعتیادهای سنگین و روانگردان، معمولا مطالبی نادرست را بیان می‌کنند و اطلاعات‌شان صحت ندارد. مثلا اینکه «بهزیستی گفته چون معلولیت تو متوسط است، بیمه‌ات قطع می‌شود» نه تنها صحت ندارد بلکه اطلاعاتی کاملا مغلوط است.

🔸اولا فرد نامبرده، پروتز کامل دارد و به صورت طبیعی قادر به راه رفتن هست و آن طور که در گزارش نشان داده می‌شود، ایشان شرایط حادی ندارد. ثانیا، همان‌طور که گفته شد، این فرد علی‌رغم پیگیری مددکارش، به بهزیستی مراجعه نکرده و کارش را پیگیری ننموده است. ثالثا سؤالات زیادی در مورد معلولیت، اعتیاد، معیشت، افت کمک‌های مستمر و غیر مستمر توسط وی و خانواده‌اش هست که ما هنوز پاسخی در مورد آنها نداریم و مشغول دریافت اطلاعات صحیح از مسؤولین، نهادها مرتبط و خود وی و خانواده‌اش هستیم.

🔸۹- خبرنگار محترم لابد می‌دانند که ضبط و انتشار اظهارات افراد غیر مسؤول که احیانا دروغ‌ها و صحبت‌های نادرستی علیه یک سازمان، نهاد یا مرجع رسمی، مطرح کرده باشند، توسط رسانه، جرم است و قابل پیگیری حقوقی می‌باشد که البته ما به جهت احترام به رسانه‌ها، از پیگیری می‌گذریم ولی قطعا دوستان خبرنگار باید اخلاق حرفه‌ای و منطق تهیه‌ی گزارش را در نظر بگیرند تا اطلاعات نادرست و احیانا جعلی منتشر نکنند.

🔸۱۰- مشکلات افراد و خانواده‌ها بخصوص مباحث اقتصادی در یکی دو سال اخیر، افزایش یافته و با توجه به وضعیت بیماری کرونا، خیلی خانواده‌ها دچار مشکلات حاد هستند. بهزیستی مثل نهادهای دیگر، دارای وظایفی قانونی است که در حدود اعتبارات و توان مالی و معنوی خود و با کمک خیرین و نیکوکاران، تلاش بسیاری می‌کند این وظایف را انجام دهد. اما بحث متکدیان ( که این خانواده در جرگه‌ی آنها قرار می‌گیرند) یک بحث بین‌ دستگاهی است که چندین نهاد و دستگاه در این زمینه با هم همکاری دارند. بهزیستی در خصوص جمع‌آوری متکدیان، نقش و وظیفه‌ای ندارد و اگر متکدی و فرد بی‌سرپناه، جزو مددجویان ما محسوب شود، نهاد جمع‌آوری کننده، فرد را پس از هماهنگی قانونی به بهزیستی معرفی می‌کند و بهزیستی نیز برای ساماندهی وی، اقدامات لازم را مبذول می‌دارد.

🔸۱۱- ما هم طرفدار انتشار آزاد اطلاعات هستیم و معتقدیم خبرنگاران به عنوان چشم و گوش ملت و دولت، باید مشکلات و مسائل مردم را مطرح کنند، ولی همه‌ باید وضعیت کشور، دولت و شرایط فعلی را درک کنیم و توقعات و درخواست‌های غیر منطقی را معتدل نماییم. از طرف دیگر، خبرنگاران رسانه‌ها باید به گونه‌ای رفتار کنند که محافظ شئونات حرفه‌ای خود باشند و احیانا طعمه‌ی برخی افراد قرار نگیرند.

🔸۱۲- در نهایت، از توجه این خبرنگار و همکاران محترم ایشان، تشکر می‌کنیم که به مشکلات اجتماعی توجه داشته‌اند و تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که انشاءا.. در حدود امکانات، وظایف، اختیارات و اعتبارات‌مان، مشکلات این خانواده را مرتفع نماییم.

با سپاس

روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان سبزوار

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.