کد خبر : 579
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳

خسارت ۲۵ میلیارد ریالی سیل به اراضی کشاورزی جغتای

خسارت ۲۵ میلیارد ریالی سیل به اراضی کشاورزی جغتای

جاری شدن سیل در پی بارش‌های اخیر منجر به خسارت ۲۵ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی جغتای شده است، به‌طوری‌که بسیاری از این خسارت‌ها به اراضی متعرض در بستر و حریم مسیل‌ها واردشده است. به گزارش فارس ، جاری شدن سیل در پی بارش‌های اخیر منجر به خسارت ۲۵ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی جغتای

جاری شدن سیل در پی بارش‌های اخیر منجر به خسارت ۲۵ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی جغتای شده است، به‌طوری‌که بسیاری از این خسارت‌ها به اراضی متعرض در بستر و حریم مسیل‌ها واردشده است.

به گزارش فارس ، جاری شدن سیل در پی بارش‌های اخیر منجر به خسارت ۲۵ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی جغتای شده است، به‌طوری‌که بسیاری از این خسارت‌ها به اراضی واقع‌شده در بستر و حریم مسیل‌هایی اتفاق افتاده است که در سایه عدم استقرار اداره امور آب منطقه در این شهرستان به این مناطق تعرض کردند.

در بستر رودخانه‌های دائمی و فصلی طغیان آب نداشتیم

سرپرست فرمانداری جغتای با اشاره به اینکه خوشبختانه بارش‌های اخیر مشکل خاصی در سطح شهرستان ایجاد نکرد، اظهار کرد: در حال حاضر تمامی راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی در نقاط شهری و روستایی باز است و تردد در آن جریان دارد.

مرتضی محبی فر بابیان اینکه به دلیل عبور سیل در محور شهرستانک، برای ساعاتی این جاده مسدود شد، افزود: خوشبختانه با اقدامات انجام‌شده از سوی نیروهای راهداری، این جاده بازگشایی شد و هم‌اکنون مشکلی برای تردد وسایل نقلیه وجود ندارد.

وی بابیان اینکه نیروهای راهداری مشغول گشت زنی در محورهای مواصلاتی شهرستان هستند، ابراز کرد: با توجه به اینکه عمده بارش‌ها در مرکز شهرستان و روستای شهرستانک رخ‌داده، خوشبختانه در بستر رودخانه‌های دائمی و فصلی طغیان آب نداشتیم.

سرپرست فرماندار جغتای با تأکید بر اینکه تمامی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران تا بهبود وضعیت شرایط جوی و آب و هوایی در آماده‌باش هستند، افزود: در روزهای اخیر ادارات و دستگاه‌های متولی در مسیرهایی که انحراف مسیر آب اتفاق افتاده است، اقدامات لازم برای اصلاح مسیرها انجام‌شده است.

 وی ادامه داد: با توجه به بالا آمدن حجم آب در رودخانه کهنه و امکان بروز خطر برای روستای محمدآباد، در قسمت بالادست رودخانه و در تقاطع جاده الله‌آباد یک‌بند احداث شد تا آب در دو قسمت تقسیم و جاری شود، به‌طوری‌که مسیر آب از روستای محمدآباد به منطقه فرعی منتقل شد تا از بروز آسیب و خسارت به مزارع این روستا جلوگیری شود.

محبی فر یادآور شد: سیل اخیر تنها در یک مورد منجر به آسیب رساندن به یک‌منزل مسکونی در روستای زمند شد.

مشکل انباشت آب در پشت مسکن مهر برطرف شد

شهردار جغتای نیز بابیان اینکه بارش‌های اخیر مشکل خاصی در شهر به وجود نیاورد، گفت: بارندگی‌ها تنها در خیابان سجاد جغتای آب‌گرفتگی  ایجاد کرد که با حضور به‌موقع عوامل شهرداری نسبت به رفع آن اقدام شد.

 سید محمود قاضی پور اظهار کرد: با توجه به هشدارهای اداره هواشناسی در هفته اخیر و هماهنگی‌های انجام‌شده با ستاد بحران، مجموعه دوایر مختلف در حالت آماده‌باش بودند و  با لایروبی و مرمت جدول‌ها، ترمیم و اصلاح مسیر آب‌های  سطحی و زیر پل‌ها از بروز خسارت و ایجاد آب‌گرفتگی جلوگیری شد.

وی بابیان اینکه تجهیزات شهرداری برای کمک و خدمات‌رسانی در خدمت مجموعه شهرستان بود، ادامه داد: با توجه به اینکه در بخشی از مسکن مهر جغتای از سال‌های اخیر مشکل وجود داشت که در زمان بارندگی به دلیل اینکه مسیری برای عبور آب باران وجود نداشت، آب از شمال شهر و منطقه فرهنگیان در پشت این مجموعه مسکونی جمع می‌شد، که خوشبختانه با حفر کانال مناسبی  این مشکل برطرف و خطری از این حیث ساکنین را تهدید نخواهد کرد.

شهردار جغتای با ابراز خرسندی از اینکه بارش‌های اخیر خساراتی به شهر وارد نکرده است، افزود: تنها یک دستگاه لودر شهرداری که در رودخانه روستای کهنه مشغول حفر کانال بود،  دچار نقص فنی و خسارت شد.

استقرار اداره آب منطقه‌ای در جغتای یک ضرورت جدی است

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری جغتای هم با اشاره به اینکه در بارندگی‌های اخیر به بندهای احداثی در حوزه جغرافیایی این شهرستان خسارتی وارد نشده است، گفت: در پی بارش‌های اخیر ۱۵۰ هزار مترمکعب از ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعبی بند زرقان پرشده است و بند خاکی روستای کهنه نیز ظرفیت ۶۰ هزار مترمکعبی آن از اسفندماه تکمیل و حتی سرریز شده است.

علی دستورانی بابیان اینکه مطالعات آبخیزداری در سطح ۴۰ هزار هکتار در جغتای انجام‌شده است، اظهار کرد: تاکنون ۳ بند با ارتفاع بیش از ۵ متر احداث‌شده که دو بند آن در حوزه روستای کهنه و یک‌بند در حوزه روستای زرقان واقع‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه نبود اداره آب منطقه‌ای در جغتای منجر به بروز مشکلات بسیاری شده است، افزود: بر اساس قانون متولی مسیل‌ها، آبراهه‌ها و جویبارها آب منطقه است و دستگاه دیگری اجازه ورود و دخالت در این حوزه را ندارد، همین دلیل باعث شده عده‌ای فرصت‌طلب به حاشیه و بستر آبراهه‌ها و جویبارها تعرض کنند.

رئیس منابع طبیعی جغتای با اشاره به اینکه خشک‌سالی‌های متوالی باعث ساخت‌وسازهای غیرمجاز و گسترش مزارع در مسیر سیل شده، یادآور شد: درصورتی‌که اداره آب منطقه‌ای در شهرستان استقرار یابد، قطعاً با این تخلفات برخورد می‌کند و اجازه تعرض بیشتر به سوءاستفاده کنندگان را نخواهد داد.

وی بیان کرد: در بارندگی‌های اخیر که منجر به جاری شدن آب در مسیل‌ها و آبراهه‌ها گردید، عمده خسارت به مزارعی وارد شد که به حریم و بستر این مسیل‌ها و آبراهه‌ها تعرض کرده بودند.

دستورانی بابیان اینکه مسیر ۴۰ متری یک آبراهه در روستای محمدآباد به دلیل تعرض به بستر و حریم آن به صفر رسیده است، گفت: امور مربوط به حوزه آب جغتای در حال حاضر زیر نظر آب منطقه‌ای سبزوار انجام می‌شود که به دلیل طولانی بودن مسیر، متأسفانه نظارت مناسب و درستی بر این حوزه در شهرستان انجام نمی‌شود که این مهم مشکلات زیادی به وجود آورده است.

خسارت ۲۵ میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی جغتای

مدیر جهاد کشاورزی جغتای گفت: بارندگی‌های اخیر که منجر به جاری شدن سیل در بخش‌هایی از این شهرستان شد، باعث بروز خسارت ۲۵ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی جغتای شد.

مهدی دستورانی اظهار کرد: با توجه  به اطلاعیه‌های اداره هواشناسی و احتمال بارندگی‌های شدید، ضمن اطلاع‌رسانی و هشدار مناسب  به کشاورزان، انتقال مسیل‌های سیل را به مناطق کم‌خطر داشته‌ایم و با کمک مدریت بحران در کاهش خسارات احتمالی موفق بوده‌ایم.

وی بابیان اینکه میزان خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی جغتای از سوی کارشناسان بالغ‌بر ۲۵ میلیارد ریال برآورد شده است، ابراز کرد: براثر بارندگی‌های اخیر که منجر به جاری شدن سیل نیز شده بود منجر به بروز خسارت به  هزار و ۲۰ متر خطوط لوله انتقال آب کشاورزی روستای محمدآباد، ۵۰ هکتار اراضی زیر کشت محصول جو و چغندرقند و ۵۰ هکتار باغات پسته و گردو در روستاهای کهنه، الله‌آباد، گلشن‌آباد، کلاته گز و خسرو شیر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی جغتای با اشاره به اینکه بیشترین میزان خسارت وارده مربوط به روستاهای محمدآباد و زرقان  گزارش‌شده است، بیان کرد: بارش‌های اخیر به قنات روستای فریمانه ۳۰۰ میلیون ریال خسارت وارد کرده است.

دستورانی با اشاره به استمرار بارندگی‌ها از کشاورزان خواست تا در هنگام بارندگی نسبت به خاموش کردن چاه موتورهای کشاورزی به‌منظور جلوگیری از وقوع خسارات و آسیب‌های احتمالی اقدام کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.