کد خبر : 4020
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 16 آگوست 2022 - 12:49

استان شدن سبزوار، بازی پوپولیسم  یا مطالبه ای واقعی

استان شدن سبزوار، بازی پوپولیسم  یا مطالبه ای واقعی
استان شدن غرب خراسان رضوی به مرکزیت سبزوار از گذشته به عنوان یک مطالبه عمومی مورد توجه مردم این منطقه بوده و هست.

 

تبدیل استان خراسان بزرگ به سه استان شمالی، جنوبی و رضوی در دولت اصلاحات موضوع استان شدن این منطقه را  به عنوان مطالبه به حق مردم سبزوار را به حاشیه راند.

گذشته از این اتفاق دو شهرستان نیشابور و تربت حیدریه نیز در سالهای اخیر دایه دار استان شدن هستند که نخست این موضوع و نگاه امنیتی از بیم برخی نارضایتی های اجتماعی در صورت ارتقا یک منطقه از سه پایه دار استان شدن  در سالهای اخیر سبب شده تا موضوع استان شهر سبزوار به حاشیه رانده شود.

در دوره دولت اعتدال پیگیری زیادی نسبت به استان شدن سبزوار توسط نمایندگان وقت صورت گرفت که ماحصل آن ارتقا شهر ششتمد به عنوان پنجمین شهرستان منفک شده از سبزوار بود. گامی که می‌رفت سبزوار را به استان شدن نزدیک کند، اما دو شهر هم در نیشابور و تربت حیدریه ارتقا گرفتند و گویی موضوع ارتقا سبزوار  بازهم در گرو رضایت دو شهرستان دیگر است.

فرودگاه، راه آهن ، قرارگیری در مسیر ترانزیت بین المللی آسیایه میانه و در کنار مولفه هایی مانند

جمعیت، روابط فاصله ای، همگنی طبیعی، همگنی فرهنگی، شیوه یا سبک معیشت، حوزه نفوذ مکان های مرکزی،ضرورت های ویژه امنیتی، اندیشه های استراتژیک دولت، ملاحظات جغرافیایی و ملاحظات سیاسی، جمعیت و به دنبال آن اندیشه های استراتژیک دولت ( ماده ١٢ این نظام تقسیمات کشوری)مهم ترین مبنا در تقسیمات سیاسی و ارتقای سطوح محسوب می شود.

لیاقت سبزوار در استان شدن برکسی پوشیده نیست و نمیتوان این مهم را به بهانه هایی به حاشیه راند.

اما واقعیت تلخ اینجاست که گویا دولت برنامه ای برای ارتقا استان خراسان رضوی ندارد.

طرح های مانند ایجاد استان فارس جنوبی به مرکزیت جهرم، لارستان، کرمان جنوبی یا سبزواران به مرکزیت جیرفت، بم، رفسنجان، سمنگان،خراسان شرقی، خراسان مرکزی، آساک،سیستان و بلوچستان، اصفهان، خلیج فارس، هرمزگان شرقی و غربی،خوزستان شمالی، استان آفتاب، استان ارسباران  و غیره

از جمله طرح هایی است که توسط نمایندگان هر منطقه در حال رسیدگی است. تمام این طرح ها را میتوان با یک جست و جو ساده در گوگل مشاهده کرد.

مهمترین طرح های استانی شدن هم مربوط به تهران و سیستان و بلوچستان است که دولت مدت هاست در دستور کار دارد.

طرح استان کرمان جنوبی هم از مدت ها پیش به واسطه برخی ملاحظات خاص از مدت ها قبل در دستور کار قرار داشت که رییس جمهور بدون اخذ مصوبه مجلس برابر قانون نظام تقسیمات اداری کشور اعلام کردند که با توجه به وعده ها احتمالا مانند استان البرز در دوره احمدی نژاد اجرایی خواهدشد.

نگاه به گذشته هم نشان داده اراده ای برای استان شدن سبزوار در دولت ها وجود ندارد و این طرح جزو اولویت ها هم نیست. ارتقا سبزوار یعنی ارتقا نیشابور و تربت حیدریه و اساسا دولت اعتباری برای ایجاد سه استان همزمان آن هم در این مدت مانده از عمر خود پیش بینی نکرده است.

اگرچه که شعار استان شدن سبزوار شیرین و مطالبه به حقی است، اما افرادی این شعار را می دهند توفیق زیادی در تحقق وعده ها نداشته اند و گویا این شعارها بیشتر جنبه فرار روبه جلویی برای پاسخ ندادن به عدم توفیق هاست.

جواد پورسخاوت

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.