کد خبر : 4011
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آگوست 2022 - 8:54

سبزوار گذرگاه فراموش شده تجارت خراسان بزرگ(۱)

سبزوار گذرگاه فراموش شده تجارت خراسان بزرگ(۱)

نظام عرضه ‌و تقاضا، داد و ستد و نظام توزیع کالا از دیرباز به عنوان رکنی مهم در توسعه شهرها نقش بسزایی داشته است. این نظام در شکل گیری روابط فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سرزمین های مختلف به عنوان دروازه ای مهم شناخته می شود. به جرات می‌توان گفت ابتدایی ترین روابط دیپلماتیک از

نظام عرضه ‌و تقاضا، داد و ستد و نظام توزیع کالا از دیرباز به عنوان رکنی مهم در توسعه شهرها نقش بسزایی داشته است.
این نظام در شکل گیری روابط فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سرزمین های مختلف به عنوان دروازه ای مهم شناخته می شود. به جرات می‌توان گفت ابتدایی ترین روابط دیپلماتیک از همین نظام داد و ستد بین بازرگانان آغاز شده است.
بازرگانی از گذشته در کنار سایر مولفه های شکل گیری شهرها همواره مورد توجه حاکمان بوده و هست.
شهرستان سبزوار با دیرینه ای به گفته باستان شناسان ۵ هزار ساله در غرب استان خراسان بزرگ از موقعیت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مهم و اثر گذاری بهره مند است.
این منطقه از دیر باز به عنوان شهری بازرگانی محسوب می‌شده است، موضوعی که در سالهای اخیر با نگاه به تغییر آرایش اقتصادی این منطقه از بازرگانی به صنعتی به حاشیه رفته است.
افراد صاحب نفوذ گذشته در همه تلاش های خود را کردند تا یک یا دو کارخانه مهم صنعتی مادر در سبزوار ایجاد کنند که البته نام سبزوار بر روی کارخانه ها ماند اما محل احداث آن جای دیگری رقم خورد.
آنچه که از صنعت نصیب سبزوار شده کارخانه های مختلفی با هزینه بخش خصوصی در ۲ شهرک صنعتی سبزوار با ظرفیت اشتغال نهایتا ٢ هزار نفر و‌ با انباشته سرمایه ای چند میلیارد تومانی است.
در حالی که اصناف و نگاه بازرگانی حاکم بر آن به عنوان رکن مهم اقتصادی شهر سبزوار با سرمایه ای چند میلیون تومانی توانسته اند بالغ بر ٢٠ هزار شغل ایجاد کنند.
کمبود منابع ابی، افزایش هزینه های تولید، تحریم ها و مشکل واردات مواد اولیه، وجود اجناس مشابه کالای ایرانی در بازار ها و غیره از جمله موارد مهمی است که توجه به رویکرد بازرگانی دیار سربداران را دوچندان می‌کند.
ایجاد مشوق های اقتصادی در جهت برپایی نمایشگاه های موقت بین المللی، بازارچه های محلی مبتی بر عرضه محصولات بومی، ایجاد مسوق در جهت ساخت سایت بزرگ نمایشگاهی دائم از جمله مواردی است که می تواند نگاه بر حوزه بازرگانی سبزوار را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهد. ‌
اگرچه اقداماتی در گذشته برای ایجاد سایت نمایشگاهی در شهرستان سبزوار صورت گرفت، اما این اقدامات در کشاکش برخی سوء مدیریت ها نه تنها راه به جایی نبرد بلکه منجر به هدر رفت سرمایه بخش خصوصی نیز شد.
توجه به صنعتی شدن دیار سربداران در سالهای اخیر سبب شده بخش مهمی از سرمایه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی سبزوار به حاشیه رانده شود، در حالی که امروز می‌توان با استفاده ار ظرفیت قانون نظام صنفی، اتاق اصناف شهرستان، سرمایه بزرگ و مهم اجتماعی و اقتصادی اصناف، ‌و ظرفیت دانشگاه ها
گام بزرگی در جهت بازگشت هویت سبزوار به یک گذرگاه بازرگانی مانندگذشته برداشت.

جواد پورسخاوت

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.