کد خبر : 3728
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 ژانویه 2021 - 19:53

دفاع در کوچه پس کوچه های صدخرو

دفاع در کوچه پس کوچه های صدخرو
دفاع در کوچه پس کوچه های صدخرو
روایت ۹۲ سال زندگی زن سبزواری که «مادر جبهه ها» لقب گرفت
دفاع در کوچه پس کوچه های صدخرو
پرسیده بودند: «اگر برایتان آرد بیاوریم، برای جبهه نان می پزید؟» زن میان سال صدخروی هم لابد به خیال اینکه حکایت یکی دو کیسه است گفته بود: «چرا که نه؟!» و چند روز بعد شده بود حکایت یک خاور آرد گندم ناخوانده، وسط یک روستای کویری در سبزوار.
حکایت صدخرو از همین جاها آغاز می شود، از پشت در خانه خیرالنسا صدخروی که بعدها نامش تا همه جای ایران رسید: «گمان می کردم نهایتا چهار پنج کیسه آرد است. با خودم هم می گفتم کاری ندارد. خواهرم هم می آید کمک. اما یک دفعه دیدم بچه های جهاد با یک خاور آرد آمده اند. چند روزی صبح تا غروب نان پختیم. کم کم بقیه زن های روستا هم آمدند کمک. ۱۰ تا تنور توی همین حیاط روشن شد.»

پاتوق بچه های جنگ
حکایت جنگ بود، حکایت همیشگی همان «آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند و رفتند». همیشه تاریخ هم همین بوده انگار. هرکه هم هرچه تعریف کرده از شلیک بوده، از گلوله، از خشاب، از خمپاره. توی صدخرو ولی چهره تازه ای از جنگ خودش را تا وسط کوچه پس کوچه ها رسانده بود: حکایت نان و کلوچه و مربا و شال گردن. هفت پسر خیرالنسا منطقه بودند و شصت هفتاد تا زن روستایی هم نشسته بودند پای تنور نان و دیگ مربا یا خمیر کلوچه و بافتنی چهارمیل. فرمانده همه این بساط هم همان خیرالنسا بود، زنی صدخروی که تا کمتر از دو ماه پیش که از میانمان رفت، مجموعه بی نظیری بود از خاطره آن سال ها و شاید خاطرات قبل آن، در خانواده ای که یک روز معمولی نداشتند. به قول محمدشان: «قصه مادر مال جنگ نبود فقط. خانه ما همیشه همین طوری بود. هیچ وقت نشده بود که سر سفره، فقط خودمان باشیم. همیشه یا مهمانی داشتیم یا کسی بود از روستایی ها. حاج عباس، پدرم، هم کاسب بود، از آن کاسب ها که نماز اول وقت مسجدشان ترک نمی شود. یادم هست یک بار روحانی غریبه ای را در مسجد دیده بود. می گفتند نماز و منبر که تمام شده، از طرف پرسیده: «اگر جایی برای رفتن نداری، بیا به خانه ما.» خلاصه اینکه روحانی افغانستانی با اهل و عیالش، چند ماهی آمد خانه ما. یعنی در خانه ما باز بود همیشه، به روی خوش پدرمان و سفره داری مادر. بعد هم که بچه ها رفتند جبهه، اینجا شده بود محل رفت وآمد بچه های جنگ. یکی می رفت و یکی می آمد. همان موقع هم راه پای بچه های جهاد باز شد.»

بچه های جهاد که آمدند
خانه خیر النسا که پاتوق شد، تازه یک خون تازه رفت توی رگ های روستا. حالا زن ها هر روز کاری داشتند، کاری که از پای تنورهای صدخرو تا خود جبهه های جنوب غرب کش آمد. خیلی زود هم آدم های بیشتری جمع شدند. یکی نشست پای تنور نان، یکی مشغول شد به پخت کلوچه ها. گاهی خمیر رشته و لخشک می گذاشتند. بعد از غروب هم کلی نخ کاموا می آمد توی دست و دوک که بشود کلاه و شال گردن و دستکش که بچه های جبهه کردستان و بانه توی چله زمستان های استخوان سوز دهه ۶۰ گرم بمانند. خودش تعریف می کرد: «گفته بودم دخترها یک چیزهایی بنویسند برای رزمنده ها. گفته بودم یک نوشته ای بگذارید توی کلوچه ها. یک وقت هایی هم اذیتشان می کردم. می گفتم بنویسید: «فقط فکر به شهادت نباشید! جنگ حتما تمام می شود.» بنویسید: «ما اینجا منتظرتان هستیم که بیایید و ما را بگیرید!» می گفت: «دخترها هم سرخ و سفید می شدند. باز می نوشتند. من هم می گفتم: نباید که بروند دختر غریبه بگیرند. ما خودمان اینجا کلی دختر داریم!»

گدایی را هم یاد گرفتم
قدری که گذشت، خانه حاج عباس و خیر النسا شده بود یک پا «مرکز پشتیبانی جبهه ها». کامیون بود که آرد می آورد و نان می برد. غلغله آدم بود که می رفت و می آمد، از صبح علی الطلوع تا خود خود غروب. این وسط حاج عباس هم یکی بود مثل خود خیرالنسا: «صد تا کار کرده بودیم برای جبهه. حاج عباس هم خیلی همراه بود خدابیامرز. یادم هست یک بار با خاور آمده بودند دنبال نان. نان ها را بار زدیم، یکدفعه دیدیم به اندازه سه کیسه جا دارد. حاج عباس گفت حیف نیست خالی بماند؟ حیف نیست این جوری برود جبهه؟ بعد رو کرد به من که «برو از مردم روستا نون بگیر.» رفتم در خانه مردم. هر کسی که داشت داد. به جای سه کیسه، شد چهار تا. حاج عباس گفت: «آفرین. حالا گدایی را هم برای جبهه ها یاد گرفتی!»

دوباره میدان داری
«خیرالنسا» آذر امسال فوت کرد، کمتر از دو ماه پیش از این. حالا هم هنوز او را به خاطره های آن سال هایش می شناسند. پسرش تعریف می کند: «مادر همیشه توی میدان ماند، مثل همان موقع ها، محکم و استوار. برای همه هم کار کرده بود و از هیچ کسی هم انتظار نداشت. یادم هست یک بار رفته بود یک جشنواره. بچه ها گفته بودند: حاج خانم! به ما گفته اند که شما مرباهایی برای جبهه می پخته اید، مثل عسل. مادر هم برایشان مربا پخت. توی یک برنامه دیگر هم برای خیلی بازیگرها مرباهای مادر را برده بودند و گفته بودند: این ها مال مادر جبهه هاست، خانمی که هشت سال برای رزمنده ها مربا و نان و کلوچه پخته است . راستش جنگ هیچ وقت برای مادر تمام نشد. یعنی او کارهایش را نگه داشت. همیشه هم کار می کرد. تا همین اواخر هم اصرار داشت که تا وقتی می تواند و بنیه دارد، برای امام حسین(ع) نوکری کند. برای همین، هر سال همین جا بساط نذری و سفره داری محرم پهن بود. بعد هم وقتی خبر دفاع از حرم حضرت زینب(س) را شنید، باز دوباره دست به کار شد تا برای مدافعان حرم کار کند. کلی کاموا گرفت برای زن های روستا تا برای رزمنده ها شال گردن و لباس گرم ببافند. دوباره کلوچه و مربا پخت و خلاصه هر کاری که می توانست انجام داد.»شهر آرا نیوز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.