کد خبر : 3480
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 27 اکتبر 2020 - 17:12

سبزوار پنجه در پنجه کرونا

سبزوار پنجه در پنجه کرونا

مقابله سخت کوشانه با ویروس فراگیر کرونا در سبزوار در شرایطی رقم می خورد که دیگر ظرفیت بیمارستان مختص بیماران کرونایی این شهرستان تکمیل شده است و توانایی کادر درمانی آن نیز رو به تحلیل است. موج سوم شیوع کرونا و افزایش مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در سبزوار همچون بسیاری از مناطق کشور از اواخر

مقابله سخت کوشانه با ویروس فراگیر کرونا در سبزوار در شرایطی رقم می خورد که دیگر ظرفیت بیمارستان مختص بیماران کرونایی این شهرستان تکمیل شده است و توانایی کادر درمانی آن نیز رو به تحلیل است.

سبزوار پنجه در پنجه کرونا

موج سوم شیوع کرونا و افزایش مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در سبزوار همچون بسیاری از مناطق کشور از اواخر شهریور امسال آغاز شده و هم اینک شمار مبتلایان و جانباختگان کرونایی این شهرستان به مرحله نگران‌کننده رسیده است.

به اذعان مسوولان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار روزهای سیاه کرونایی فرا رسیده و با افزایش چشمگیر مبتلایان، بیماران بستری و جان باختگان ویروس کرونا این شهرستان در وضعیت حاد و بحرانی قرار گرفته و این امر به یک تهدید اجتماعی و روانی در حوزه سلامت شهرستان تبدیل شده است.

در شرایطی که تاکنون داروی مشخصی برای درمان ویروس کرونا مشخص نشده تنها راه جلوگیری از شیوع این ویروس و کمک به کادر پزشکی و درمانی، رعایت مقررات بهداشتی، استفاده از ماسک، دوری ار سفر و پاییندی مردم به مصوبات ستاد مقابله با کروناست.

حضور در اجتماعات و دورهمی‌خانوادگی عامل شیوع کرونا در سبزوار

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: حضور در اجتماعات، برگزاری مراسم عروسی، عزا و  دورهمی‌های خانوادگی و فامیلی همراه با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی سبب شعله ور شدن آتش کرونا در این منطقه شده است.

دکتر علیرضا مسلم افزود: بیمارستان واسعی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت حدود نیم میلیون نفری ساکن شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کند و هم اکنون بیش از ۱۹۸ مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در این بیمارستان بستری هستند و تمامی ظرفیت‌ این مرکز درمانی برای درمان این بیماران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار دو هفته گذشته، روزانه به طور میانگین ۳۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در حوزه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار شناسایی شده و مجموع بیماران بستری و سرپایی این دانشگاه با جهش حدود سه برابری به ۸۲ نفر در روز رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: همچنین طی ۱۰ روز اخیر تعداد بیماران کرونایی بستری شده در حوزه زیرپوشش این دانشگاه ۲۶۵ درصد، بیماران سرپایی ۵۷ درصد و جانباختگان کرونا ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در موج قبلی شیوع کرونا روزانه حدود ۴۵ نمونه‌گیری در این حوزه انجام می‌شد اما این تعداد اکنون ۲.۵ برابر افزایش یافته و نتیجه آزمایش ۶۹ درصد نمونه‌ها طی ۲۰ روز گذشته مثبت اعلام شده است.

دکتر مسلم ادامه داد: در کنار تلاش شبانه روزی و ایثارگرانه مدافعان سلامت، راهکار کاهش شیوع ویروس کرونا در درون جامعه است و چنانچه پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها از سوی مردم رعایت نشود وضعیت از شرایط کنونی نیز وخیم تر می‌شود.

مثلث طلایی مقابله با کرونا 

یک پزشک عمومی گفت: بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست‌ها و زدن ماسک است.

دکتر رضا ناوی افزود: طی یک ماه گذشته آمار مبتلایان و فوتی‌های ویروس کرونا در شهرستان سبزوار افزایش یافته و توان و استقامت کادر پزشکی و درمان در مقابله با این ویروس کاهش یافته است.

وی ادامه داد: همه شهروندان باید ویروس کرونا را جدی بگیرند و با ماندن در خانه، دوری از سفر، کاهش دورهمی خانوادگی و حضور نیافتن در اجتماعات شلوغ زمینه مهار این بیماری و کمک به  کادر درمان را فراهم نمایند.

محدودیت‌های کرونایی در سبزوار افزایش یافت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز گفت: با توجه به وضعیت بحرانی این شهرستان از نظر شیوع ویروس کرونا، تعطیلی و محدودیت‌های جدید یک هفته ای آغاز شده است.

دکتر فاطمه نوده افزود: با توجه به شرایط  فوق بحرانی بیماری کرونا در شهرستان‌های زیر پوشش این دانشگاه با موافقت استانداری خراسان رضوی، مصوباتی در خصوص تعطیلی و محدویت برخی مکان‌ها تصویب شد.

وی ادامه داد: در این راستا و به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، آموزش حضوری در مدارس، تردد ناوگان حمل و نقل عمومی همچنین بوستان‌های سبزوار  مدت یک هفته تعطیل شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: باشگاه‌های ورزشی در رشته‌های فوتسال، والیبال، بدنسازی، بیلیارد و ورزش‌های پر برخورد از جمله کشتی و کاراته، گیم نت‌ها و کلوپ‌های ورزشی نیز تعطیل است.

وی افزود: اماکن گردشگری، واحدهای اقامتی، مراکز بومگردی، هتل‌ها و مهمانسراها و فعالیت رستوران‌ها، اغذیه فروشی، پیتزا و فست فودها، آشپزخانه‌ها، کبابی، کله‌پزی و جگرکی‌ها نیز تعطیل شده است.

دکتر نوده ادامه داد: همچنین با هدف پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف طرح “هر خانه، یک پایگاه سلامت” در این شهرستان اجرا شده است.

وی گفت: هدف اصلی اجرای این طرح، افزایش آگاهی خانواده‌ها و خود مراقبتی بیشتر آنها به منظور پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌هاست.

شهرداری و شورای شهر سبزوار پای کار مقابله با کرونا

شهردار سبزوار گفت: دو لایحه حمایتی شهرداری سبزوار با هدف جبران بخشی از زحمات کادر درمانی و کمک به خرید تجهیزات بیمارستانی در شورای اسلامی این شهر تصویب شده است.

سید علی کوشکی افزود: در این راستا ۲ میلیارد ریال برای مقابله با کرونا اختصاص یافته که برای خرید تجهیزات و ملزومات بیمارستانی و درمانی سبزوار هزینه می‌شود.

۳۷ مرکز بهداشتی درمانی، ۱۹۴ خانه بهداشت و ۶ بیمارستان زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت حدود نیم میلیون نفری ساکن شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در غرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کنند.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۵۷۴ هزار و ۸۵۶ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۳۷ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۲ هزار و ۹۵۳ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون ۴۵۹ هزار و ۲۵۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

“پاندمی کرونا” در جهان تاکنون ۴۳ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۵۸۶ نفر را بیمار کرده و جان یک میلیون و ۱۶۰ هزار و ۴۱۶ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است.
۳۱ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۱۷۷ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در جهان نیز تاکنون درمان شده‌اند.
در این میان آمریکا با هشت میلیون و ۸۸۹ هزار و ۵۷۷ بیمار کووید ۱۹ و ۲۳۰ هزار و ۵۱۰ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است.
بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان و جانباختگان پاندمی کرونا جایگاه سیزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.