کد خبر : 3383
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۹:۰۴

 معاون وزیر آموزش و پرورش

نیاز به ایجاد یک هزار مرکز اختلالات یادگیری دانش آموزان در کشور داریم

نیاز به ایجاد یک هزار مرکز اختلالات یادگیری دانش آموزان در کشور داریم
نیاز به ایجاد یک هزار مرکز اختلالات یادگیری دانش آموزان در کشور داریم

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: با توجه به آمایش سرزمینی به حدود یک هزار مرکز اختلالات یادگیری در کشور نیاز داریم که از این تعداد ۱۰۰ مرکز طی سالجاری راه اندازی می‌شود.

به گزارش اقتصاد ملی، مراسم افتتاح مرکز خیرساز اختلالات یادگیری سبزوار با هزینه ۳۵ میلیارد ریال  در روز چهارشنبه با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش در این مراسم با بیان اینکه از سال ۱۳۷۰ که سازمان آموزش و پرورش استثنایی با مصوبه مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد، خوشبختانه تاکنون ۱۸ برابر پوشش تحصیلی دانش آموزان افزایش داشته است، اظهار کرد: در هفت گروه به دانش آموزان خدمات ارائه می شود که یکی از این گروه ها مشکلات ویژه یادگیری است و بیش از ۷۵۰ مرکز راه اندازی شده، آموزش های لازم به دانش آموزان داده می شود.

سید جواد حسینی با اشاره به افتتاح مرکز اختلالات یادگیری خیرساز در سزوار، افزود: افتتاح این مرکز ۷۵۱ مرکز در سطح کشور است و خوشبختانه در استان خراسان رضوی بیش از ۷۰ مرکز داریم که بیشترین میزان مراکز کشور در خراسان رضوی وجود دارد.

وی ادامه داد: برای این مرکز ۳۵ میلیارد ریال از سوی خیرنیک اندیش اعتبار هزینه شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی بیان کرد: فعالیت اصلی این مراکز ارائه خدمات حرفه ای به دانش آموزانی است که در یکی از مسائلی همانند خواندن، نوشتن، ریاضی، علوم، حافظه کوتاه مدت یا غیره دچار مشکل هستند و نیاز به خدمات حرفه ای دارند.

حسینی تصریح کرد: در این مراکز مربیان متخصص به دسته از دانش آموزان خدمات حرفه ای ارائه می دهند و اینگونه خدمات از رشد جدی مشکلات جلوگیری می نماید.

وی با اشاره به لزوم ایجاد یک مرکز ویژه یادگیری دامش آموزان به ازای هر پنج هزار جمعیت دانش آموزان در کشور، گفت: با توجه به آمایش سرزمینی حدود یک هزار مرکز دیگر نیاز داریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش از راه اندازی ۱۰۰ مرکز ویژه یادگیری دانش آموزان طی سالجاری در کشور خبر داد و بیان کرد: مابقی مراکز به مرور به مرز استاندارد پیش می رود.

حسینی در مورد آموزش های ویژه دانش آموزان در شبکه شاد، تصریح کرد: در این شبکه دو کانال برای دانش آموزان استثنایی داریم و در کانال محتوای آموزشی ۸۲۰ زیرشاخه دارد و چهار هزار و ۳۰۰ عنوان درس بارگذاری شده و به عبارت دیگری هم تمامی دروس در دوره ها مطالب آن در حوزه های توانبخشی، پرورشی و آموزشی آماده و دردسترس قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: آموزش و پرورش استثنایی مینیاتوری از تمامی بخش های آموزش و پرورش است وفعالیت های معاونین وزیر در هر بخش تمامی آن در آموزش و پرورش استثنایی قرار گرفته است.

** سبزوار به سه مرکز اختلالات یادگیری نیاز دارد

مدیر آموزش و پرورش سبزوار نیز گفت: امروز آموزش و پرورش متفاوت تر از گذشته می اندیشد و برای تک تک دانش آموزان باید برنامه مورد نیاز داشته باشیم.

اسماعیل نصرآبادی افزود: در راستای این رسالت سازمان آموزش و پرورش استثنایی براساس طرح آمایش باید ۶ مرکز در سبزوار داشته باشیم که در حال حاضر سومین مرکز به همت معاون وزیر آموزش و پرورش به بهره برداری رسیده است.

وی بیان کرد: اگر حداقل سه مرکز دیگر در سبزوار افتتاح شود، متناسب با دانش آموز خواهد بود و به ازای هر پنج هزار دانش آموز باید یک مرکز در سبزوار ایجاد شود.

مدیر آموزش و پرورش سبزوار با بیان اینکه در این مراکز دانش آموزان دارای اختلالات توانمند سازی می شوند که دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی تحصیل نمایند، تاکیدکرد: هیچ دانش آموزی به واسطه کمبود های احتمالی نباید از آموزش و تحصیل محروم شود.

* ۷۳ مرکز ویژه یادگیری دانش آموزان در خراسان رضوی فعال است

گرجی معاون آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی در ادامه مراسم با اشاره به اهمیت وجود مراکز مشکلات ویژه یادگیری دانش آموزان، گفت: بسته های تحولی در کشور اجرایی شده که سبب پویایی در بخش های مختلف آموزش و پرورش استثنایی شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۷۳ مرکز فعال مشکلات ویژه یادگیری دانش آموزان در استان داریم که از این تعداد ۶۲ مرکز دولتی و ۱۱ مرکز غیر دولتی است.

معاون آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی تصریح کرد: حدود ۳۳۴ دانش آموز با نیاز ویژه در مراکز استثنایی سطح شهر سبزوار داریم که از این تعداد ۱۲۶ دانش آموز دختر و ۲۰۸ دانش آموز پسر هستند.

میلاد کلاته

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.