کد خبر : 2832
تاریخ انتشار : شنبه 1 آگوست 2020 - 9:40

مدیرعامل بانک صنعت و معدن مطرح کرد؛

رشد ۴۸ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن به واحد های تولیدی

رشد ۴۸ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن به واحد های تولیدی
دیجیتالی شدن  اولویت اصلی بانک

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ‏ گفت: پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی در ۴ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است، در حالی که سال ۹۸ هم نسبت به سال ۹۷ رشدی ۴۵ درصدی داشته ایم.

حسین مهری ‏ در گفتگوی با اقتصاد ملی با اشاره به اینکه تحقق اهداف سال جهش تولید نیازمند ابزارهایی همچون تامین مالی واحدهای صنعتی و تولیدی است، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد ایران بانک محور است و ۹۰ درصد نیاز تسهیلاتی بنگاه های کشور از طریق بانک ها تامین می شود بانک صنعت و معدن به عنوان بانک تخصصی و توسعه ای بخش صنعت و معدن برای تحقق شعال سال برنامه و سیاست هایی تبین کرده است، یکی از این راهبردها تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی موجود برای ایجاد پایداری در اشتغال است. از این رو به اعطای تسهیلات به بنگاه ها سرعت داده ایم.

حسین مهری با بیان اینکه در سال جاری با وجود کرونا و نیمه تعطیل بودن کشور از پنجم فروردین کار خود را با قدرت آغاز کردیم، افزود: در ۴ ماهه سال جاری پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است، در حالی که سال ۹۸ هم نسبت به سال ۹۷ رشدی ۴۵ درصدی داشته ایم.

او با اشاره به اینکه دومین اولویت بانک صنعت و معدن درسال ۹۹ تامین مالی پروژه های نیمه تمام است، اظهار کرد: پروژه های که ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند در اولویت تسهیلات بانک صنعت و معدن قرار دارند و تاکنون ۷۰ طرح را که اجرای آنها ۷ سال طول کشیده مورد بررسی قرار دادیم تا به هر طریقی که شده امسال مورد بهره برداری قرار بگیرند، زیرا علاوه بر صادرات محور بودن این واحدها، نقش مهمی هم در اشتغالزایی خواهند داشت.

مهری با تاکید بر اینکه سومین اولویت بانک صنعت و معدن طرح های توسعه ای است که به کاهش قیمت تمام شده کالاها ختم می شوند، اظهار کرد: در خرداد ماه کلینیک عارضه یابی برای واحدهای غیرفعال راه اندازی کرده ایم تا در صورتی که مشکل تامین مالی دارند آن را برطرف کنیم یا اگر با مشکل تامین مواد اولیه روبرو هستند زنجیره را شناسایی کنیم و از طرق ال سی این موانع را برطرف کنیم، زیرا در هر صورت این واحدها دارایی هایی هستند که می توانند به بخش مولد کشور اضافه شوند.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه در گزارش سه ماهه بانک صنعت و معدن پرداخت تسهیلات به واحدهای دانش بنیان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۱۰۰ درصدی داشته ایم، تاکید کرد:  از سال ۹۷ تمرکز ما روی شرکت های دانش بنیان بوده است و رشد تامین مالی سال جاری در ادامه روند افزایش تسهیلات دهی سال گذشته به واحدهای دانش بنیان بوده است. از این رو قراردادی را با معاونت فناوری ریاست جمهوری منعقد کردیم که در راستای آن اعتباری ۱۵۰۰ میلیارد ریالی از سوی صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده است و با نظر معاونت فناوری تسهیلات به این شرکت ها با نرخ ۱۱ درصد اجرا می شود و تاکنون بانک صنعت و معدن در این بخش هم عملکرد خوبی داشته است.

او با اشاره به اینکه تفاهمنامه های با دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیرکبیر و جهاد دانشگاهی داشته ایم، گفت: این دانشگاه ها شرکت های دانش بنیان را می توانند برای دریافت تسهلیات به بانک صنعت و معدن معرفی کنند و در این زمینه اقدام کرده ایم.

مهری با بیان اینکه مجوزی از مجمع بانک دریافت کرده ایم که بتوانیم از منابع داخلی تسهیلات با نرخ سود کمتر از ۱۰ درصد به شرکت ها فناور بدهیم، اظهار کرد: شرکت های دانش بنیانی که در بخش صنعت و معدن  فعال هستند در اولویت تسهیلات دهی بانک صنعت و معدن قرار دارند، همچنین در بخش واحدهای صادراتی تاکنون اقدامات خوبی انجام داده ایم، برای نمونه فاینانسور ۷ طرح فولادی بانک صنعت و معدن بوده است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن دو مجموعه فولادی تربت حیدریه و ذوب آهن پاسارگاد که اخیرا از سوی رئیس جمهوری افتتاح شد از سوی با صنعت و معدن تامین اعتبار شده بودند، گفت: به طور کلی بانک روی تولیدکنندگان معدنی که روی ارزش افزوده کار می کنند تمرکز کرده است تا مانع از خام فروشی شود.

او با تاکید بر اینکه اینکه ۳۱ شرکت مرتبط با تولید محصولات کرونا همچون گان، ماسک، محلول های ضد عفونی و … تامین اعتبار کرده ایم، اظهار کرد: در مجموع ۶۳۰۰ میلیارد ریال در چند ماه اخیر به این شرکت ها پرداختی داشته ایم و از آنجایی که در کوتاه ترین زمان ممکن این اتفاق افتاد مورد تقدیر نهاد ریاست قرار گرفتیم.

مهری با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۷۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت کرده ایم، گفت: سال ۹۸ حدود ۳۲ هزار میلیارد ریال اعتبار از محل ماده ۱۸ به بانک صنعت و معدن پرداخت شد که حدود ۵۰ درصد مجموع اعتبار بود. همچنین طبق اعلام وزارت صنعت و معدن، این بانک نسبت به سایر بانک ها از نظر تعداد و حجم تسهیلات بیشتری پرداخت کرده است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به اینکه ۴ هزار ۶۶۰ میلیارد ریال اعتبار به یک واحد تولیدی لوازم خانگی در اسفند و فروردین اخیر پرداخت کرده ایم، گفت: به دلیل مشکلی که در بخش تولید لوازم خانگی وجود دارد اقدامات حمایتی جدی انجام داده ایم.

مهری با نگاهی به رویکرد بانک صنعت و معدن، اظهار کرد: در حال حاضر روی بانکداری تمرکز ویژه ای داریم به همین دلیل تعداد زیادی از بنگاه های اقتصادی بانک را در سال گذشته و جند ماه اخیر واگذار کرده ایم، برای نمونه نخ خمین و لاستیک پارس که غیر بورسی بودند را واگذار کردیم و تمام سهام بانک در سیمان مازندران ،شرکت سرمایه گذاری صنعت و تجارت و صندوق مالی تکنولوژِی را واگذار کردیم. همچنین شرکت فولاد بافق، شرکت صنایع شیمیایی ایران و سرمایه گذاری آتیه دماوند برای واگذاری چندین بار آگهی شده و واگذار خواهند شد تا این منابع در راستای تقویت تولید قرار بگیرند.

او با اشاره به اینکه تعداد شعب بانک صنعت و معدن کم است، از این رو به سمت دیجیتالی شدن حرکت می کنیم، گفت: به طور قطع دیجیتالی شدن نه تنها شفافیت و جلوگیری از فساد را به همراه داد باعث کاهش هزینه و افزایش سرعت تصمیم گیری می شود که به نفع تولیدکننده ها هم هست.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با تاکید بر اینکه روی بانکداری شرکتی متمرکز شده ایم، گفت: نباید گردش نقدینگی به گونه ای باشد که افزایش نقدینگی جامعه منجر شود.

مهری با اشاره به اینکه به صورت تخصصی در بخش صنعت و معدن فعال هستند، به همین دلیل در بخش املاک و زمین تاکنون ورود نکرده اند و نخواهند کرد، گفت: در حال حاضر بانک صنعت و معدن مانند بانک های تجاری که ۲ هزاز شعبه دارند موضوع ملک و تجدید ارزیابی قابل توجه نیست، زیرا این بانک ۵۳ شعبه در کل کشور دارد که برخی از آنها اجاره ای است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.