کد خبر : 2788
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱

بن‌بست گردشگری سبزوار

بن‌بست گردشگری سبزوار
دل‌بستن به بودجه‌های دولتی برای رونق گردشگری بیهوده است

بن‌بست گردشگری سبزوار/ دل‌بستن به بودجه‌های دولتی برای رونق گردشگری بیهوده است

شهرستان سبزوار ظرفیت‌های گردشگری بیشماری دارد که حتی بعضا شهروندان از آن بی‌اطلاع هستند اما این ظرفیت‌ها به درستی حمایت نمی‌شوند.

سبزوار از شهرهای تاریخی و بزرگ استان خراسان رضوی در غرب این استان است که با ۹۵۰ اثر تاریخی و فرهنگی، ۶ موزه، جاذبه‌های طبیعی کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و ۱۵ نوع صنایع دستی و سنتی، ظرفیت قابل توجهی در عرصه گردشگری دارد.

به گفته کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری، این صنعت در سبزوار آن طور که باید رشد نکرده و به آن پرداخته نشده است. گردشگری یکی از صنایع سودآور در دنیا است که اشتغال زایی بالایی را نیز به همراه دارد. توجه به صنعت گردشگری در سبزوار علاوه بر رشد فرهنگی شهر به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در این شهرستان کمک می‌کند.

فعالیت در حوزه گردشگری سبزوار تقریبا صفر است

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث گردشگری سبزوار از زاویه‌های مختلفی قابل بررسی است، گفت: یک زاویه بناهای تاریخی و فرصت گردشگری است که می‌تواند از بابت قدمت و تاریخ سبزوار حائز اهمیت باشد.

علی اصغر عنابستانی با اشاره به آثار تاریخی سبزوار گفت: در این شهرستان مصلی تاریخی سربداران را داریم که متعلق به حدود ۸۰۰ سال قبل است و در خراسان کمتر چنین بنایی تاریخی سالم و آماده اجرا داریم.

وی با اشاره به «منارجنبان» سبزوار گفت: این اثر در اصفهان یک جاذبه گردشگری ویژه است اما در سبزوار شاید خود اهالی سبزوار هم کمتر بدانند که چنین اثری وجود دارد. یکی دیگر از فرصت‌های تاریخی سبزوار کاروانسراهای قدیمی است که از فرصت های ویژه گردشگری سبزوار می باشند.

وی ادامه داد: قرار گرفتن سبزوار در مسیر جاده مشهد تهران فرصت مناسبی است زیرا سالانه ۴۰ میلیون مسافر از حاشیه این شهر عبور می‌کنند و ما متاسفانه توانسته ایم کمتر از ۱۰ درصد این مسافران را در سبزوار نگه داریم و یک شب اقامت کنند و از امکانات سبزوار استفاده کنند.

عنابستانی با بیان اینکه فرصت دیگری که در سبزوار وجود دارد بحث گردشگری طبیعی و طبیعت گردی است، اظهار داشت: این مورد متاسفانه در سبزوار دیده نشده است. کویرگردی در منطقه شیر احمد و زیبایی‌هایی که در آن منطقه است، کویر مزینان و روستاهای حاشیه کویر و مباحث مختلفی در سبزوار وجود دارد که می‌تواند فرصت‌های ویژه گردشگری باشد و برای جذب گردشگر مورد استفاده قرار گیرد که هیچ کدام از این‌ها امروز به عنوان فرصت‌های بالقوه، بالفعل نشده و توجهی به آنها نشده است.

وی ادامه داد: در مقاطعی به برخی از مباحث ممکن است پرداخته شده و احیا و کار شده باشد اما اصلاً کاری که باید می‌شود انجام نشده و از این فرصت‌ها اصلا استفاده نشده؛ یکی از گلایه‌های ما همین است که متولیان امر در طول سالیان اخیر باید گزارش بدهند که برای احیای فرصت‌های تاریخی چه اقداماتی انجام داده‌اند و چه کارهایی صورت گرفته؟ برای اینکه از فرصت صنعت گردشگری ایجاد اشتغال کنیم چه کارهایی انجام داده‌ایم؟ به نظر می‌رسد کارهایی که انجام شده تقریبا صفر است. کارهای انجام شده نسبت به فرصتی که داشته‌ایم کم بوده که در حد صفر است در این زمینه باید یک نهضتی را ایجاد کنیم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم استفاده از بخش خصوصی در احیای بناهای تاریخی و رونق گردشگری گفت: اگر بخواهیم برای احیای صنعت گردشگری به امید دولت‌ها باشیم یک امید واهی است زیرا دولت‌ها درگیری‌های زیادی دارند و الان در شرایط فعلی هزینه‌های جاری دولت کمرشکن شده که سهم بسیار زیادی از بودجه مملکت را به خود اختصاص می‌دهد و چیزی به بودجه‌های عمرانی نمی‌رسد و اگر برسد به این جنس از بودجه‌های عمرانی نمی‌رسد.

عنابستانی خاطرنشان می‌کند: ممکن است اگر عمرانی باشد اولویت  را به عمرانی‌های زیرساختی مانند جاده، پل، آب و برق داده شود و اعتبارات دولت‌ها و به ویژه این دولت فعلی اصلا به جنس احیای ساختارهای بناهای تاریخی و یا گردشگری نمی‌رسد پس راهش این است که روابط را تسهیل و امکان حضور بخش خصوصی را در صنعت گردشگری به صورت خیلی خیلی قوی تر از امروز فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه بناهای تاریخی را بخش خصوصی باید احیا و از آنها استفاده کند، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای احیای بناها بخش خصوصی است که در یک دوره منطقی بنا را تحویل دهند و درآمدزایی داشته باشند. کاروانسرای مهر یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و جذب گردشگر است زیرا این بنا در حاشیه جاده رفت و برگشت تهران – مشهد قرار دارد. باید این کاروانسرا را به یک مجموعه شرکت گردشگری و هتلینگ تحویل دهیم تا احیا و فرصت ایجاد اشتغال انجام شود.

عنابستانی تصریح کرد: برای سرمایه‌گذار باید ضوابط را آسان کرد و مقداری هم جرات و جسارت مدیران را زیاد کنیم. باید برای سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری فرش قرمز پهن کنیم و بخواهیم که بیاید و تسهیلات و مجوزات را برایش فراهم کنیم.

عنابستانی با تاکید به اینکه باید به بخش خصوصی در گردشگری اعتماد کنیم، عنوان کرد: بدون سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ممکن نیست که بتوانیم گردشگری را در منطقه سبزوار احیا کنیم. راه برون‌رفت از بن بست گردشگری که مدت‌هاست سبزوار در آن گیر کرده، باز کردن راه برای سرمایه‌گذار است.

وی با بیان اینکه سرمایه و اقتصاد فرار است و جایی می‌رود که احساس امنیت و سود مناسب باشد؛ افزود: نمی‌توان بخش خصوصی را بیاوریم اما امنیت مناسب را ایجاد نکنیم و یا سود مناسب را برایش طراحی نکنیم. بخش خصوصی باید بتواند برای سرمایه خود سود مناسبی ببیند و احساس امنیت و آرامش کند و این ها را باید در سبزوار درست کنیم.

گردشگری؛ نیازمند همکاری فرابخشی

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار با تاکید به اینکه توسعه گردشگری در هر شهرستان نیازمند همکاری بخش خصوصی و تمام ادارات و نهادها است، گفت: برنامه‌ریزی برای ارتقای ساختارهای گردشگری و جذب مسافران به تنهایی بر عهده سازمان و اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیست.

احمد برادران با بیان اینکه شهرستان سبزوار دارای آثار تاریخی و فرهنگی شاخصی است که توسعه صنعت گردشگری آن نیازمند همکاری فرابخشی است، اظهار داشت: تبدیل شهرستان سبزوار از معبر و گذر گردشگران به مقصد گردشگری نیازمند همکاری‌ و توجه دستگاه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه در ورودی شهر که به نوعی ویترین گردشگری است، توسعه زیرساخت‌ها احساس می‌شود، عنوان کرد: سبزوار در مسیر شاهراه ارتباطی قرار دارد و سالانه میلیون‌ها مسافر و زائر از مسیر این شهر تاریخی عبور می‌کنند که با جذب گردشگران بیشتر، صنایع دستی و اشتغال در این شهرستان رونق می‌یابد.

برادران با اشاره به آثار تاریخی موجود در این شهرستان تاکید کرد: وجود خانه‌های تاریخی، کاروانسراها و آرامگاه مفاخری چون حکیم سبزواری، کاشفی، بیهقی و  حمید سبزواری و مساجد تاریخی برخی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی این شهرستان برای گردشگران است.تسنیم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.