کد خبر : 2570
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 جولای 2020 - 10:01

چرخ صنعت سبزوار لنگ می زند

چرخ صنعت سبزوار لنگ می زند
پیگیری مشکلات واحدهای صنعتی یکی از رویکردهای  است که در نخستین قدم در مهر سال ۹۸ گزارشی با عنوان «واحدهای صنعتی سبزوار گرفتار هفت خوان تولید» منتشر شد.

با توجه به این که سال ۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید نام گذاری شده، بنابراین مدیران دستگاه های اجرایی باید هدف گذاری و سیاست های خود را مبتنی به رونق بخشیدن به حوزه صنعت و تولید تعیین کنند. شهرستان سبزوار نیز  همانند بسیاری دیگر از شهرستان ها با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می کند و بحث بیکاری جوانان به خوبی لمس می شود. امروزه با توجه به سخت تر شدن شرایط کشور و افزایش تحریم های ظالمانه یکی از مهم ترین درخواست های تولید کنندگان نگاه حمایتی دولت برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت و تسهیل در تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی است.
گلایه ها از بی ثباتی قیمت ها
عامری، مدیر یکی از واحدهای صنعتی سبزوار به خراسان رضوی می گوید: طی سال های  اخیر به دلیل بی ثباتی قیمت ها، واحدهای صنعتی با مشکلات فراوان و به سختی توانسته اند چراغشان را روشن نگه دارند. وی با اشاره به نیاز جدی صنعتگران به کمک دولت، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، دریافت تسهیلات سرمایه در گردش با میزان سود بالا برای تولید کنندگان مناسب نیست. این صنعتگر سبزواری بیان کرد: قیمت مواد اولیه در بیشتر مواقع در حال تغییر است و قیمت ها ثبات ندارد. بنابراین تولید کنندگان برای ادامه فعالیت با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.
عزمی برای رونق واحدهای صنعتی وجود ندارد
یکی دیگر از تولید کنندگان سبزواری با بیان اینکه علاوه بر مشکلات گذشته واحد های صنعتی از جمله گرانی مواد اولیه و نبود ثبات کافی در بازار، شیوع بیماری کرونا نیز به صنعت ضربه‌ای جدی وارد کرده است، اظهار کرد: ادامه فعالیت واحدهای صنعتی با این شرایط فعلی نیازمند بسته های حمایتی از دولت و بانک های عامل است اما متاسفانه عزمی برای رونق صنعت وجود ندارد.وی افزود: ارائه تسهیلات با کارمزد بالا به تولید کنندگان باری را از دوش صنعتگران برنمی‌دارد چراکه تسهیلات باید به گونه‌ای به تولید کنندگان پرداخت شود که امکان بازپرداخت آن وجود داشته باشد.این تولیدکننده با اشاره به کاهش ظرفیت تولید و نیروی کار خود در مدت ماه های اخیر، بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی امکان حفظ تمامی نیروی کار گذشته را نداشتیم و اگر دولت نگاه حمایتی به واحد های صنعتی نداشته باشد، مجبور به حداقل رساندن ظرفیت تولید و اشتغال می شویم.وی در پایان تغییرات مدام نرخ ارز، نبود بازار فروش، عدم واردات دستگاه و تجهیزات نوین، پرداخت مالیات سنگین، بدهی های معوق به سیستم بانکی، وجود قوانین و مقررات مانع و … را از مهم ترین مشکلات و موانع بر سر راه تولید کنندگان و صنعتگران دانست.
رسیدگی به مشکلات ۱۵ واحد تولیدی
علی امید بخش، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار در خصوص وضعیت صنعت شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد به خراسان رضوی گفت: تاکنون ۳۴۸ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۱۵ هزار و ۷۵۵ میلیارد ریال و اشتغال زایی هفت هزار و ۲۳۹ نفر در این شهرستان ها صادر شده است. وی همچنین به صدور ۲۵۰ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری ۱۴ هزار و ۳۱۶ میلیارد ریال و اشتغال زایی هشت هزار و۲۸۹ نفر در شهرستان‌های حوزه انتخابیه سبزوار اشاره کرد. امیدبخش با اشاره به رشد صنعتی سبزوار نسبت به سال های گذشته گفت: در چند سال گذشته حوزه صنعت سبزوار نسبت به ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته رشد خوبی داشته و با عدد و رقم این شهرستان در حوزه صنعت حرفی برای گفتن دارد. وی در خصوص عمده مشکلات واحدهای صنعتی سبزوار بیان کرد: مهم ترین مشکلات واحدها، درون خود مجموعه از جمله مسائل مدیریتی و ناآشنایی واحدهای صنعتی با شیوه های نوین تولید و بازاریابی است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار سخت گیری برخی دستگاه های اجرایی، کمبود نقدینگی در سرمایه ثابت و سرمایه درگردش در واحدهای صنعتی را از دیگر مشکلات صنعتگران سبزواری دانست. امیدبخش با اشاره به لزوم رسیدگی به مشکلات واحدهای صنعتی سبزوار، بیان کرد: با هدف جهش تولید و در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع، ۱۵ واحد تولیدی شهرستان سبزوار بررسی شد که عمده موانع و مشکلات واحدهای تولیدی صدور مجوز، امهال تسهیلات و جذب تسهیلات جدید بانکی برای توسعه است. وی تصریح کرد: با پیگیری نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی دستورات لازم برای رفع مشکلات این واحدهای صنعتی داده شد. رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار یادآور شد: با اجرای این مصوبات، بخش عمده‌ای از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان سبزوار که مربوط به امهال و جذب تسهیلات است، برطرف می شود.
اوضاع نابه سامان صنعت سبزوار
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی، در خصوص وضعیت صنعت سبزوار در گفت وگو با خراسان رضوی با بیان این که ظرفیت خالی شهرک های صنعتی برای ما دردآور است، افزود: معتقد هستم که ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه صنعت در سبزوار داریم که متاسفانه به این ظرفیت ها توجه نشده است. علی اصغر عنابستانی با بیان این که در ابتدا ظرفیت های ما در حوزه قابلیت های معدنی است و معادن زیادی در سبزوار داریم، افزود: فراوری معادن می تواند صنایع بسیاری را برای این شهرستان به وجود بیاورد که متاسفانه اتفاق نیافته است. وی با اشاره به وجود معادن منگنز، کرومیت و اکسید در شهرستان های حوزه انتخابیه، بیان کرد: این معادن می تواند صنایع آلومینیمی زیادی را به وجود بیاورد که مسئولان مربوط تاکنون به آن توجه نکرده اند. وی با تاکید بر این که صنعت زمانی موفق می شود که براساس توانمندی و قابلیت های محلی شکل بگیرد تا این صنایع پایدار بماند، گفت: صنایع بزرگی در سبزوار داریم که به عنوان صنایع مادر می توانستند زنجیره ای از صنایع پایین دستی خود را در طول سالیان گذشته ایجاد کنند و اشتغال زیادی را به دنبال داشته باشند اما متاسفانه این اتفاق نیز رخ نداده است.
وی  افزود: دو کارخانه بزرگ سیمان در حوزه انتخابیه سبزوار وجود دارد که حدود ۱۰ تا ۱۲ سال قدمت دارد و فعالیت می کند اما هیچ صنعت پایین دستی سیمان در شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد نداریم . وی به خالی بودن بیش از ۵۰ درصد ظرفیت شهرک ها و نواحی صنعتی در شهرستان های حوزه انتخابیه سبزوار اشاره کرد و افزود: در شهرستان‌هایی همانند خوشاب و داورزن ارقام بیشتر است.  عنابستانی تاکید کرد: احساس می کنم تعداد فعالیت واحدهای صنعتی در حوزه انتخابیه ناامید کننده است، به کمک و هم افزایی نیاز است تا صنایع براساس قابلیت های هر منطقه شکل بگیرد. وی در پاسخ به سوال خراسان رضوی در خصوص تعطیل بودن تعداد زیادی از واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی شماره یک سبزوار بیان کرد: بخشی از واحدهای صنعتی در شهرک به راه نیفتاده و بخش دیگری از واحدهای صنعتی از کار افتاده و تعطیل شده که بی توجهی مسئولان را نشان می دهد. وی با انتقاد از وضعیت فعلی در شهرستان های حوزه انتخابیه اش، تصریح کرد: در بازدید از واحدهای صنعتی که بخشی از آن در دوران خدمت خودم در فرمانداری سبزوار به راه افتاده بود، امروز که بازدید می کنم، تبدیل به لانه کبوتر شده و انسان در این شرایط به گریه می افتد! متاسفانه اوضاع صنعت سبزوار نابه سامان و تاسف آور است.

میلاد کلاته

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.