کد خبر : 2027
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰

تامین آب شهر «ششتمد» پایانی بر ۴۰ سال تنش آبی

تامین آب شهر «ششتمد» پایانی بر ۴۰ سال تنش آبی

 در سفر وزیر نیرو به شهر ششتمد از توابع شهرستان سبزوار، علاوه بر رفع مشکل جیره‌بندی و قطع مکرر آب در این شهر، انتظار ۴۰ ساله مردم این منطقه برای تامین منبع پایدار و با کیفیت آب پایان یافت. طی چند دهه اخیر شهر پنج هزار نفری ششتمد از توابع شهرستان سبزوار که با مشکل

 در سفر وزیر نیرو به شهر ششتمد از توابع شهرستان سبزوار، علاوه بر رفع مشکل جیره‌بندی و قطع مکرر آب در این شهر، انتظار ۴۰ ساله مردم این منطقه برای تامین منبع پایدار و با کیفیت آب پایان یافت.

طی چند دهه اخیر شهر پنج هزار نفری ششتمد از توابع شهرستان سبزوار که با مشکل تامین پایدار آب مواجه بود با وجود حفر چاه هایی در محدوده آن همچنان با مشکلات عدیده برای تامین آب رو به رو بود.

همچنین خشکسالی و کاهش منابع آب زیرزمینی و اقلیم گرم و خشک ششتمد وضعیت نگران کننده‌ای برای تامین آب شرب ایجاد کرده بود به نحوی که منجر به جیره‌ بندی مداوم آب حتی در فصل زمستان و قطع آب برخی مناطق شهر به مدت بیشتر از ۱۰ روز در فصل تابستان می‌شد.

در نهایت با نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به تامین آب شرب سالم و بهداشتی در مناطق شهری و روستایی طرح آب‌رسانی به شهر ششتمد پس از سالها انتظار به ثمر نشست و مشکل کم آبی مردم این خطه برطرف شد.

کمبود ۲۰ ساله آب شرب در ششتمد

یک فعال فرهنگی و رسانه‌ای شهر ششتمد به  ایرنا گفت: سابقه کمبود آب شرب این شهر به اواخر دهه ۷۰ می رسد در آن زمان با آغاز به کار نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراها برای رفع مشکل آب پیگیر حفر چاه در اطراف ششتمد شدند.

مهدی حسین‌پور افزود: موضوع حفر چاه در بخش جنوبی به سبب احاطه  کوهها رد شد لذا در شمال شرقی منطقه ششتمد چاههایی برای تامین آب شرب حفر شد که مشکل به حداقل رسید اما فشار آب همچنان ضعیف بود.

وی ادامه داد: در مرحله بعد برای رفع مشکل، چهار حلقه چاه در بخش شمال غربی ششتمد حفر شد که تولید آب این چاهها حدود ۱۰ لیتر بر ثانیه بود و شهروندان با کمبود ۶ لیتر بر ثانیه ای آب شرب مواجه بودند و آب در فصل تابستان به طور مداوم قطع می شد.

او اضافه کرد: وضعیت آب به گونه ای بود که حتی در فصل زمستان بحث جیره بندی آب مطرح بود و در تابستان نیز به سبب فشار کم و شیب منطقه ای شهر ششتمد، آب به برخی مناطق به سختی می رسید.

آب ششتمد در بازه زمانی ۲۵ ساله تامین شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار نیز گفت: شهر ششتمد به لحاظ منابع آبهای زیر زمینی فقیر است و امکان برداشت آب از منابع زیر زمینی این شهر به نحوی که تامین کننده نیاز بخشهای شرب، کشاورزی و صنعت آن باشد ضعیف است.

حسین ریاضی افزود: طی سالهای گذشته با وجود تغییر مکان چند باره منابع آبی ششتمد باز هم امکان تامین آب ۲۰ لیتر در ثانیه ای برای ساکنان این شهر فراهم نشده بود. 

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت و نیاز حیاتی مردم شهر ششتمد به تامین آب شرب پایدار و نگاه ویژه دولت به آب‌رسانی، موضوع آب‌رسانی و تامین آب پایدار این منطقه در دستور کار شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار گفت: مناطقی برای تامین آب ششتمد مطرح شد که پس از کار کارشناسی و مطالعات، در روستای دارینِ بخش روداب سبزوار که فاصله نزدیک تری به این شهر دارد عملیات حفر چاه جهت تامین آب شرب پایدار و با کیفیت انجام گرفت.

ریاضی افزود: طرح آب‌رسانی به شهر ششتمد طی سه مرحله در سال ۹۴ آغاز و مرحله سوم آن در سالهای ۹۸ – ۹۷ با مجموع اعتبار هزار و ۳۰۰  میلیارد ریال به پایان رسید و در این طرح که به طول ۳۰ کیلومتر از روستای دارین به عنوان مبدا چاه آب اجرا شد ۴۱ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال آب و سه مخزن ۳۰۰ متر مکعبی آب ایجاد شد.

وی ادامه داد: برای اجرایی کردن طرح آب رسانی به ششتمد دو ایستگاه پمپاژ، محوطه سازی و حصارکشی به طول ۵۳۰ متر و  تثبیت بستر در مسیل ها به طول هزار و ۲۰۰ متر با سنگ و ملات و برق رسانی انجام شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار گفت: با توجه به اینکه منابع آب شرب شهر ششتمد به لحاظ کمی دچار مشکل بود در سال ۹۶ با حفر یک حلقه چاه به طور موقت این چالش برطرف شده بود.

ریاضی افزود: با افتتاح طرح آب‌رسانی شهر ششتمد با حضور وزیر نیرو و در قالب پویش ” هر هفته الف – ب – ایران”  مطالبه چندین دهه ای مردم این خطه محقق و آب این شهر پس از  ۲۵ سال تامین شد.

وی ادامه داد: با بهره برداری از طرح آب‌رسانی ششتمد گرچه پایداری و کمیت آب شرب مصرفی بهبود یافته است و نسبت به گذشته تغییر محسوسی دارد اما باید به این نکته مهم هم توجه داشت که در مناطق کویری، کیفیت آبها شرایط خاص خود را دارد و خیلی کیفیت بالا نیست.

او تاکید کرد: صرفه جویی در مصرف آب، نیازی ضروری است و باید علاوه بر مصرف بهینه و صرفه جویی منابع آب این فرهنگ را به فرزندان خود آموزش دهیم  و این نعمات الهی را برای آیندگان به امانت بگذاریم.

آب رسانی پایدار به ۳۵ روستای سبزوار در دولت تدبیر و امید

فرماندار ویژه سبزوار نیز گفت: علاوه بر طرح آب‌رسانی به شهر ششتمد که با وجود مشکلات اقتصادی از دستاوردهای بزرگ نظام و دولت در این منطقه به شمار می رود طی ۶ سال گذشته آب‌رسانی پایدار به ۳۵ روستای بخش روداب و ششتمد انجام شد.

احمد برادران افزود: آب پایدار این روستاها از طریق مجتمع آب‌رسانی ظفر با خطوط اصلی و فرعی به طول بیش از ۲۵۰ کیلومتر و هزینه ای افزون بر ۱۲۰ میلیارد ریال تامین شد.

وی اضافه کرد: هم اینک ۱۲۰ روستای دارای بیش از ۲۰ خانوار این شهرستان از شبکه آب‌رسانی بهداشتی بهره مند هستند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.